@PressPLcom

Press POLAND – to alternatywa dla mediów mainstreamowych. Społecznościowa telewizja internetowa i portal informacyjny, w którym każdy z Was może zostać Dziennikarzem, Reporterem lub Korespondentem!

Press POLAND – to alternatywa dla mediów mainstreamowych. Społecznościowa telewizja internetowa i portal informacyjny, w którym każdy z Was może zostać Dziennikarzem, Reporterem lub Korespondentem!

Zostań Niezależnym Reporterem

CZYM JEST DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE I DLACZEGO WARTO TWORZYĆ JEGO STRUKTURY?

Dziennikarstwo obywatelskie, to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym, czyli ludzi takich jak ja i Ty, którzy są wrażliwi na różne sytuacje życiowe i pragną po przez swoje zaangażowanie przekazać obraz swoich spostrzeżeń z otaczającego go środowiska do publicznej wiadomości, korzystając z możliwości największego światowego medium, jakim jest Internet.

Powstanie i rozwój dziennikarstwa obywatelskiego wiążą się przede wszystkim z Internetem, bo właśnie to medium – w przeciwieństwie do prasy, radia czy telewizji – umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej zawartości i jej masowy kolportaż. Internet pozwala na tworzenie i publikację artykułów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata.

Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się szczególnie informacyjne serwisy internetowe, między innymi takie jak: Press POLAND, które pozwalają internautom na współtworzenie swojej zawartości.

Dziennikarze obywatelscy są dziennikarzami, w rozumieniu polskiego Prawa prasowego, jeżeli zajmują się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych na rzecz i z upoważnienia redakcji. Oznacza to, że dziennikarzom obywatelskim przysługują takie same prawa (np. prawo dostępu do informacji) i obowiązki (np. obowiązek przestrzegania etyki zawodowej i zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych), co zawodowym dziennikarzom. W rezultacie, dziennikarze obywatelscy podlegają ochronie przed bezprawnym zmuszaniem do publikowania lub zaniechania publikowania materiałów prasowych oraz tłumieniem krytyki prasowej. Jednocześnie sami ponoszą odpowiedzialność cywilną i karną za swoje publikacje. Odpowiedzialność taką ponosi także dziennikarz będący redaktorem, w rozumieniu Prawa prasowego, nawet wówczas, gdy swoją pracę wykonuje niezawodowo.

Jesteśmy pewni, iż dziennikarstwo obywatelskie będzie się wciąż dynamicznie rozwijać. Podkreśla się przewagę dziennikarzy obywatelskich w postaci lepszej znajomości lokalnych kontekstów zdarzeń, braku ograniczeń w postaci sztywnej linii programowej czy surowej oceny kolegiów redakcyjnych. Nie bez znaczenia jest także łatwość i szybkość zamieszczania materiałów, która może stanowić o przewadze dziennikarzy obywatelskich nad zawodowymi. Dlatego zwracamy się do Ciebie, abyś tu i teraz rozpoczął przygodę i wyzwanie z Press POLAND, które może przynieść Tobie bezcenną satysfakcję z pozytywnej roli, jaką możesz odegrać w tworzeniu nowego spektrum możliwości w tworzeniu lepszego obrazu rzeczywistości, która nas wszystkich otacza. Wierzymy, iż Twoja niezależna praca dziennikarska rzuci prawdziwe światło na świat, w którym przyszło nam wspólnie żyć aniżeli ma to miejsce w mediach głównego nurtu, gdzie obraz w ostatnim czasie bywa zbyt przekoloryzowany a czasami wręcz po prostu jest bezczelnie zmanipulowany.

Poradnik Reportera

JAK STWORZYĆ DOBREGO NEWSA ORAZ OPOWIADAĆ HISTORIE?

Przede wszystkim przełam się, pokonaj barierę, otwórz się na świat i ludzi! Najważniejsza rada na początek – miej odwagę, by zacząć działać. Gdy widzisz coś godnego uwagi, wyjmij telefon i zacznij nagrywać. Najważniejsze to żeby nie przeoczyć czegoś naprawdę ważnego, tzw. „zdjęcia dnia." Bądź też ciekawy i „pchaj się" nawet w miejsca, w których jesteś osobą niewygodną i niemile widzianą. Kieruj się standardową zasadą dziennikarską „jak cię próbują wyrzucić drzwiami, to wejdź oknem". To naprawdę działa, pamiętaj jednak aby twoje działania były zgodne z obowiązującym prawem!

Jak szukać wartościowego tematu? Przede wszystkim trzeba mieć oczy szeroko otwarte na wszystko to, co dzieje się wokół nas. Zwłaszcza zwracać uwagę na pewne niuanse i szczegóły. Na przykładzie – nie jest sztuką opowiedzieć po prostu historię, że „jakiś VIP" gdzieś przyjechał, spotkał się i wyjechał, bo taka historia z reguły nie jest interesująca dla naszych odbiorców. Znacznie ciekawsze może być pokazanie reakcji ludzi na taką wizytę, wokół całego wydarzenia. Przyuważmy, jak wydarzenie się komentuje, jak ktoś dziwnie się zachował, spojrzał czy uśmiechnął. Jednym słowem – przy szukaniu tematu bardzo ważne są emocje, wyszukanie i umiejętność przekazania nietuzinkowych zachowań ludzkich.

Jak ciekawie pokazać temat? Stara dziennikarska zasada mówi, że informacja powinna odpowiadać na kilka pytań: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Dlaczego? Znacznie ciekawszym sposobem na prezentację informacji jest zacząć opowieść od bardzo mało znaczącego szczegółu i przez punkt widzenia tego szczegółu patrzyć na całość. Posłużmy się kolejnym przykładem – jeśli mamy opowiedzieć, że ulicami miasta przejeżdża VIP, to dobrze jest znaleźć sobie bohatera, którego oczami będziemy tą historię pokazywać. Ciekawsze jest pokazanie, emocji, reakcji i zachowań człowieka, który przeżywa całe to wydarzenie aniżeli, skupianie się z naszej strony tylko i wyłącznie na VIP-e. Staraj się więc pokazywać to, czego nie uda się nagrać, opowiedzieć komuś innemu. Ciekawsze i bardziej ekscytujące jest to, co dzieje się „na tyłach" wydarzeń.

Język: Jeśli budujesz narrację słowami, to rób to tak, jakbyś opowiadał historię znajomym na kawie. Często wydaje się, że nasza historia powinna wyglądać jak „poprawna informacja dziennikarska", ale takich nie publikują nawet gazety, bo jest ona niestrawna. Używaj normalnego języka, nie konstruuj zbyt skomplikowanych zdań, nie bój się stosować kolokwializmów – historia ma brzmieć jak „gawęda", którą opowiadasz każdemu innemu człowiekowi. Nie zastanawiaj się nad doborem słów w relacji. Innymi słowy – nie udawajmy że staramy się być mądrzejsi niż nasz widz czy czytelnik, bo wyjdziemy na głupków.

Chcesz dowiedzieć się więcej – rozmawiaj z ludźmi! Przy szukaniu czy konstruowaniu tematu, rozmawiaj z ludźmi. Rzadko jest tak, że ktoś do nas przyjdzie i sam zacznie gadać, trzeba się przełamać i zacząć pytać. Nie zrażaj się – czasami jest tak, że próbując czegoś się dowiedzieć pytamy kolejno 4,5 osób, które nie chcą nic powiedzieć, a ta szósta mówi bardzo chętnie, a może nawet wczuje się w rolę naszego przewodnika.

Jako obywatelski dziennikarz, masz przewagę! Twoją przewagą jest, dostęp do mnóstwa różnych źródeł informacji, które uciekają profesjonalnym dziennikarzom. Warto się na nich skupiać! To jak reagują i co robią normalni obywatele jest znacznie ciekawsze od tego, jak zachowują się osoby ze świecznika, bo one wiedzą jak reagować, mają przewidywalne i wyuczone zachowania. Ty na co dzień stykasz się z bardziej nieprzewidywalnymi bohaterami, masz ich zaufanie, więc korzystaj z tego.


JAK ZROBIĆ DOBRE ZDJĘCIE?

Użyj komórki: Bardzo często zdarza się, że w momencie wartym uwiecznienia nie masz przy sobie aparatu fotograficznego. Warto użyć wtedy swojej komórki – prawie każdy telefon jest wyposażony w prosty aparat wykonujący zdjęcia wystarczającej jakości.

Jak uzyskać lepszą jakość? Przy robieniu zdjęć telefonem pamiętaj o dwóch zasadach. Lepsze efekty daje podejście do fotografowanego obiektu niż wykorzystywanie wewnętrznego zoomu w aparacie komórki. Staraj się też w momencie robienia zdjęcia unieruchomić telefon – wystarczy, że oprzesz rękę o stabilną powierzchnię, unikniesz wtedy „niewyraźnych" i „zamazanych" fotografii.

Kadrowanie: Często z przyzwyczajenia umieszczamy postaci i fotografowane obiekty w samym środku kadru. Żeby zdjęcia były ciekawsze, skorzystaj z zasady „złotego podziału". Podziel kadr na 3 równe poziome i pionowe części i staraj się aby „temat" twojego zdjęcia znalazł się w 1/3 lub 2/3 kadru, a nie w centralnej części. Mówiąc prościej – wystarczy, że fotografowany przedmiot lub osoba umieszczona będzie odrobinę na lewo lub prawo od środka zdjęcia, a efekt końcowy będzie wyglądał lepiej.

Wybieranie ujęć: Wybieraj zróżnicowane ujęcia fotografowanych miejsc i wydarzeń. Robienie kilku podobnych do siebie zdjęć mówi mało o twoim „temacie", więc staraj się tego unikać.

Pamiętaj o oświetleniu: Staraj się fotografować „ze światłem", a nie „pod światło", zwłaszcza wtedy, gdy są słabe warunki oświetleniowe. Po pierwsze dlatego, że fotografowany obiekt może być niedoświetlony, a po drugie mocne źródła światła świecące wprost w obiektyw mogą doprowadzić do powstania błysków lub innych plam świetlnych na zdjęciu.

Fotografowanie w złych warunkach oświetleniowych: Jeśli fotografujesz aparatem w telefonie komórkowym lub nie masz możliwości doświetlenia miejsca zdarzenia (np. lampą błyskową) staraj się unieruchomić aparat na czas wykonywania zdjęcia. Najlepszym rozwiązaniem byłby statyw, ale w polowych warunkach może wystarczyć oparcie ręki z aparatem o stabilny i nieruchomy przedmiot, aby wyeliminować drobne drgania reki.

Różnorodne ujęcia: Zmieniaj miejsca, z których fotografujesz, perspektywę i kąt widzenia. Czasami wystarczy po prostu ustawić się z aparatem w innym punkcie, zrobić parę kroków w prawo czy lewo. Szukaj też nietypowych miejsc, z których możesz uzyskać szeroki plan (np. cale miejsce zdarzenia), nie koncentruj się tylko na zdjęciach detali.

Opowiadanie historii: Próbuj wykonywać serie zdjęć, które ułożone kolejno będą opowiadały jakąś historie - wystarczy do tego już 3-7 zdjęć. Ważne jest, aby nie były one do siebie podobne i każde wnosiło coś nowego do twojej opowieści.

Zwróć uwagę na tło: Często zdarza się, że tło, na którym znajduje się fotografowany przedmiot, wpływa niekorzystnie na kompozycję zdjęcia. Zwracaj uwagę, czy twój „temat" nie zlewa się z tłem. Przy fotografowaniu osób, upewnij się, że nie znajdują się one na tle, słupków, latarni itp. – inaczej odbiorca odniesie wrażenie, że taki słupek „wyrasta" komuś z głowy.

Naturalność przede wszystkim: Fotografując staraj się, aby swoją osobą nie wpływać na przebieg wydarzeń. Najbardziej naturalne będą zdjęcia, przy robieniu których fotograf nie zaprząta uwagi bohaterów.

JAK NAGRAĆ DOBRE WIDEO?

Użyj komórki: Jeśli nie masz kamery, możesz użyć tej wbudowanej w telefon komórkowy. Komórka to idealne narzędzie do nagrywania niespodziewanych czy dramatycznych zdarzeń, bo masz ją zawsze przy sobie.

Unikaj gwałtownych ruchów: Staraj się nie ruszać gwałtownie ręką – komórka to bardzo wrażliwe urządzenie. Drgania możesz wyeliminować, opierając rękę o stabilną powierzchnię.

Jak trzymać telefon? Zwróć uwagę na domyślne ustawienia ekranu podczas nagrywania (większość komórek należy trzymać poziomo) – wtedy unikniesz problemu „odwróconego" obrazu. Z tego samego powodu staraj się nie przekręcać komórki podczas jednego ujęcia.

Kadrowanie: Podobnie jak przy robieniu zdjęć stworzysz lepsze i ciekawsze nagranie, gdy będziesz stosował się do zasady „złotego podziału" kadru. Na czym to polega? Podziel kadr na 3 równe poziome i pionowe części i staraj się aby główny „temat" twojego wideo znalazł się w 1/3 lub 2/3 kadru – a nie w jego centralnej części. Mówiąc prościej – kręć tak, aby filmowany obiekt nie znajdował się w samym środku ekranu, a nieco z lewej lub prawej strony od centrum.

Pokaż wydarzenie z różnych ujęć: Staraj się nagrać całą sytuację jak najbardziej zróżnicowanie. Pokaż zdarzenie z różnych ujęć. Jeśli nie zdążysz uchwycić gwałtownego zdarzenia, to nagraj, co się dzieje po nim.

Jeśli planujesz montaż – nagraj jak najwięcej: Duża ilość ujęć przyda się przy pracy nad bardziej profesjonalnym materiałem, zwłaszcza gdy zakładasz montaż dłuższego filmu/reportażu. Dlatego staraj się nagrać jak najwięcej z wydarzenia, którego jesteś świadkiem. Łatwiej będzie potem wybrać najbardziej ciekawy czy odpowiedni fragment.

Ruchy kamery: Unikaj gwałtownych ruchów kamerą/komórką. Być może zabrzmi to zaskakująco, ale zdecydowanie lepsza jest przewaga ujęć statycznych, więc o ile nie jest to konieczne – nie używaj funkcji zoom. Dynamizm często zamiast pożądanego efektu daje skutki niestrawne dla widza – na ekranie pojawiają się latające plany, a wzrok nie nadąża za „biegającym" na wszystkie strony obrazem.

Różne ujęcia i plany: Sposób kręcenia możesz dostosować do danej sytuacji, stosując różne ujęcia i zmieniając plany. Jeśli ważne są konsekwencje wydarzenia – np. jeśli zniszczenia po wypadku są duże, ustaw się z kamerą czy komórką w takich punktach, z których uzyskasz szeroki plan. Z kolei, kiedy pracujesz z konkretnym bohaterem i chcesz pokazać jego emocje, zadbaj o detal.

Światło: Pamiętaj, że im więcej światła, tym więcej zobaczy kamera. Ważne jest, żeby światło możliwie jasno świeciło na to, co filmujemy – wtedy obraz wygląda ostro i wyraźnie. Najlepsze jest też światło naturalne, dlatego jeśli np. kręcisz wideo z konkretnym bohaterem, lepiej wyjdź z nim na zewnątrz. Unikaj filmowania pod światło lub na jasnym tle – niezbyt dobrym pomysłem jest np. ustawienie bohatera w pokoju na tle okna.

Pamiętaj o dźwięku: Nawet jeśli najważniejszy jest obraz – nie zapominaj o dźwięku. Wideo kompletnie pozbawione ścieżki dźwiękowej jest dla większości widzów nienaturalne, pozbawione ważnego elementu. Pamiętaj, że kamera czy komórka najlepiej „zbiera" twój głos, dlatego podczas kręcenia powstrzymaj się z komentarzami i nie przeklinaj!

CO Z DŹWIĘKIEM?

Więcej wrażeń i emocji: W niektórych sytuacjach, to co mówią dane osoby, jest tak samo ważne jak obraz, który nagrywasz. Podobnie jest z dźwiękami otoczenia – trzask zderzenia czy szum tłumu może wzbogacić twoje nagranie. Pamiętaj, że wideo kompletnie pozbawione dźwięku wydaje się widzom bardzo nienaturalne.

Podejdź bliżej: Gdy nagrywasz wideo komórką lub prostym aparatem fotograficznym, a wiesz, że to o czym mówi twój bohater jest bardzo ważne, podejdź do niego z aparatem jak najbliżej. Dzięki temu jest szansa, że jego słowa nagrają się w miarę „czysto".

Zachowaj ciszę: Staraj się podczas nagrywania mówić jak najmniej. Ze względu na to, że to ty jesteś najbliżej sprzętu, twój komentarz czy śmiech może zagłuszyć bohatera. Nie przeklinaj! Nawet najbardziej cenne wideo możesz zmarnować przez „niecenzuralną" ścieżkę dźwiękową.

Jak najmniej szumów: Możesz być zaskoczony, jak wiele zewnętrznych odgłosów może zakłócić rozmowę z twoim bohaterem – wystarczy silny wiatr czy przejeżdżające samochody. Jest kilka prostych sposobów na takie szumy. Jeśli wieje silny wiatr „zablokuj" go rozmówcą, a sam stań naprzeciw niego. Na szum ulicy może pomóc schowanie się za najbliższym blokiem czy samochodem.

Zainwestuj w mikrofon: Jeśli często używasz kamery, zakup zewnętrznego mikrofonu może być niezłą inwestycją. Szczególnie wtedy, gdy nagrywasz dużo rozmów – taki mikrofon (zwłaszcza kierunkowy) zdecydowanie poprawi ich jakość i pozwoli ci kręcić nawet w dużej odległości od bohatera. Pamiętaj, że podczas pracy z zewnętrznym mikrofonem powinieneś używać też słuchawek.

Nagrywanie rozmowy/wywiadu: Czasem istotą twojego materiału może być sam dźwięk – na przykład podczas nagrywania wywiadu lub rozmowy z bohaterem, której fragmenty wykorzystasz potem w swoim artykule. Wtedy najlepiej użyć dyktafonu – taka funkcję posiada prawie każda komórka. Zazwyczaj dźwięki nagrane w ten sposób mają znacznie lepszą jakość niż te rejestrowane przy okazji wideo. Jeśli planujesz montaż – zadbaj o naturalny podkład dźwiękowy. Jeśli planujesz z nagranego wideo zmontować większy materiał , zarejestruj kilka minut naturalnego dźwięku miejsca, w którym jesteś. Taki szum ulicy, przyciszonej rozmowy czy fragment koncertu może przydać się jako tło, które podłożysz pod obraz w czasie montażu.

Regulamin

I. POSTANOWIENIA WSTĘPNE

1. Serwis internetowy, Press POLAND jest własnością organizacji non profit z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec.

2. Serwis jest prowadzony na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie i umożliwia:

a) publikację wiadomości słownych, tekstowych, dźwiękowych, wizualnych, muzycznych i innych (zwane dalej „wiadomościami”), zdjęć i filmów w Serwisie Press POLAND oraz w programach nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV, na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie;

b) założenie przez Użytkownika swojego Konta, w którym może on zamieścić wiadomości, filmy, zdjęcia oraz inne materiały.

3. Przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu należy uważnie przeczytać poniższy Regulamin. Przesyłając wiadomość, zdjęcie, film lub zakładając swoje Konto i zamieszczając w nim wiadomości, zdjęcia, filmy lub inne materiały, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z treścią Regulaminu, akceptuje jego postanowienia i zobowiązuje się do ich przestrzegania.

II. DEFINICJE

Wszelkie wyrazy pisane wielką literą, których znaczenie zostało zdefiniowane poniżej, należy rozumieć w następujący sposób:

1. Regulamin – niniejszy regulamin;

2. Serwis – serwis internetowy Press POLAND, umożliwiający Użytkownikom przesyłanie wiadomości, zdjęć i filmów oraz ich publikację w portalu internetowym pressview.tv (pressview.de), w programach nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV oraz zakładanie przez Użytkownika swojego Konta, gdzie może on zamieszczać wiadomości, zdjęcia, filmy lub inne materiały, na który składają się m.in. usługi świadczone drogą elektroniczną na rzecz Użytkownika.

3. Administrator lub Press POLAND – podmiot zarządzający i prowadzący Serwis, którym jest organizacja non profit z siedzibą w Republice Federalnej Niemiec.

4. Użytkownik – oznacza każdą osobę fizyczną w wieku powyżej 13 lat, która w jakikolwiek sposób korzysta z Serwisu, a w szczególności korzysta z Serwisu przesyłając wiadomość, zdjęcie lub film za pośrednictwem Serwisu, maila przesłanego na adres mailowy wskazany w Serwisie, przekazując wiadomość, zdjęcie lub film korzystając z numeru telefonu wskazanego przez Press POLAND lub zakładając Konto, w którym zamieszcza wiadomości, zdjęcia, filmy lub inne materiały w Serwisie.

5. Konto – dostępne dla danego Użytkownika po zarejestrowaniu się i zalogowaniu (podaniu loginu i hasła) miejsce w Serwisie, za pośrednictwem, którego Użytkownik wprowadza i zarządza danymi, opisami i innymi elementami związanymi z udziałem w Serwisie, a także może on w tym miejscu dokonywać działań i operacji związanych z funkcjonowaniem w Serwisie.

6. Profil – zespół informacji, danych i innych elementów prezentujących i opisujących osobę danego Użytkownika, przekazywanych dobrowolnie i samodzielnie przez Użytkownika do Serwisu, które udostępniane i prezentowane są na Stronie Użytkownika w Serwisie.

7. Strona Użytkownika – strona, gdzie publikowane (prezentowane) są w Serwisie informacje, dane i inne elementy opisujące osobę Użytkownika, zamieszczane przez Użytkownika wiadomości, zdjęcia, filmy lub inne materiały, przekazane przez niego do Serwisu w sposób samodzielny i dobrowolny, za pośrednictwem, którego to miejsca inni Użytkownicy lub osoby korzystające z Internetu, a nie będące Użytkownikami, mogą zapoznać się z Profilem Użytkownika.

III. ZASADY OGÓLNE

1. Użytkownik może korzystać z Serwisu:

a) rejestrując się w Serwisie, a następnie logując się w Serwisie podając w formularzu swój Nick, hasło i e-mail

b) bez dokonywania rejestracji w Serwisie, podając w formularzu swój Nick, hasło i tytuł wiadomości, zdjęcia lub filmu.

Zarejestrowanie się w Serwisie jest niezbędne do założenia swojego Konta w Serwisie. Podczas rejestrowania się w Serwisie Użytkownik może w formularzu dostępnym na stronie podać swoje dane osobowe. Rejestracja w Serwisie jest dobrowolna i nieodpłatna.

2. Użytkownik przesyłając za pomocą formularza na stronie Serwisu lub za pomocą maila, telefonu lub w jakikolwiek inny sposób wiadomość, zdjęcie lub film oraz zamieszczając wiadomość, zdjęcie, film lub inny materiał na Koncie Użytkownika, wyraża zgodę na nieodpłatną, nieograniczoną czasowo i terytorialnie publikację wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału Użytkownika w portalu internetowym Press POLAND oraz w programach nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV oraz na korzystanie z wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału Użytkownika na następujących polach eksploatacji:

a) utrwalanie jakąkolwiek techniką (w jakimkolwiek systemie, formacie i na jakimkolwiek nośniku), w tym m.in. drukiem, na kliszy fotograficznej, na taśmie magnetycznej, cyfrowo,

b) zwielokrotnianie jakąkolwiek techniką (w jakimkolwiek systemie, formacie i na jakimkolwiek nośniku), w tym m.in. drukiem, na kliszy fotograficznej, na taśmie magnetycznej, cyfrowo,

c) wprowadzanie do obrotu,

d) wprowadzanie do pamięci komputera, do sieci komputerowej i/lub multimedialnej, do baz danych,

e) publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do utworów i przedmiotów praw pokrewnych w miejscu i w czasie przez siebie wybranym (m.in. udostępnianie w Internecie np. w ramach dowolnych stron internetowych oraz jakichkolwiek Serwisu odpłatnych lub nieodpłatnych, w szczególności video on demand, pay-per-view, dostępnych m.in. w technice downloading, streaming, ADSL, DSL oraz jakiejkolwiek innej), a także w ramach dowolnych usług telekomunikacyjnych z zastosowaniem jakichkolwiek systemów i urządzeń (m.in. telefonów stacjonarnych i/lub komórkowych, komputerów stacjonarnych i/lub przenośnych, a także przekazów z wykorzystaniem wszelkich dostępnych technologii np. GSM, UMTS itp., za pomocą telekomunikacyjnych sieci przesyłu danych),

f) publiczne wykonanie,

g) publiczne odtwarzanie (m.in. za pomocą dowolnych urządzeń analogowych i/lub cyfrowych posiadających w szczególności funkcje przechowywania i odczytywania plików audio i/lub video np. komputerów, odbiorników radiowych lub telewizyjnych, projektorów, telefonów stacjonarnych lub komórkowych, odtwarzaczy MP3, iPod, iPhone itp.),

h) wystawianie,

i) wyświetlanie,

j) użyczanie i/lub najem,

k) nadawanie analogowe oraz cyfrowe wizji i/lub fonii (kodowane lub niekodowane, odpłatne lub nieodpłatne, w jakimkolwiek systemie, formacie lub technologii) przewodowe oraz bezprzewodowe przez stację naziemną m.in. za pośrednictwem platform cyfrowych, sieci kablowych, połączeń telekomunikacyjnych, telewizji mobilnej, DSL, ADSL, jakichkolwiek sieci komputerowych (w tym Internetu) itp.,

l) nadawanie analogowe oraz cyfrowe wizji i/lub fonii (kodowane lub niekodowane, odpłatne lub nieodpłatne, w jakimkolwiek systemie, formacie lub technologii) za pośrednictwem satelity m.in. przy wykorzystaniu platform cyfrowych, sieci kablowych, połączeń telekomunikacyjnych, telewizji mobilnej, DSL, ADSL, jakichkolwiek sieci komputerowych (w tym Internetu) itp.,

ł) reemitowanie analogowe oraz cyfrowe wizji i/lub fonii (kodowane lub niekodowane, odpłatne lub nieodpłatne, w jakimkolwiek systemie, formacie lub technologii) m.in. za pośrednictwem platform cyfrowych, sieci kablowych, połączeń telekomunikacyjnych, telewizji mobilnej, DSL, ADSL, jakichkolwiek sieci komputerowych (w tym Internetu) itp.

m) obróbki cyfrowej w celu dostosowania wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału do wymogów portalu internetowego Press POLAND oraz programów nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV,

n) nieodpłatnego wykorzystania wizerunku Użytkownika oraz innych osób utrwalonych w wiadomościach, na zdjęciach lub w filmach i innych materiałach nadesłanych przez Użytkownika,

o) wykorzystania wiadomości, zdjęć, filmów i innych materiałów zamieszczonych przez Użytkownika w Serwisie w różnych formatach, w tym w postaci drukowanej w całości lub we fragmentach, wraz z prawem włączania ich (lub ich fragmentów) do innych utworów i tworzenia opracowań (abstraktów),

p) umieszczania wiadomości, zdjęć, filmów lub innych materiałów zamieszczonych przez Użytkownika w Serwisie w bazach danych,

r) wykorzystania wiadomości, zdjęć filmów lub innych materiałów zamieszczonych w Serwisie przez Użytkownika, w celu promocji Serwisu, portalu internetowego pressview.tv (pressview.de), programów nadawanych on-line przez Press POLAND TV.

3. Użytkownik upoważnia Press POLAND do decydowania o sposobie oznaczenia nadesłanych przez Użytkownika wiadomości, zdjęć, filmów lub innych materiałów zamieszczonych przez Użytkownika w Serwisie, podanymi przez Użytkownika danymi w celu ich opisania.

4. Przesyłając wiadomość, zdjęcie, film lub zamieszczając wiadomość, zdjęcie, film lub inny materiał na swoim Koncie Użytkownik oświadcza, że:

a) ma pełne prawo do dysponowania wiadomością, zdjęciem, filmem lub innym materiałem oraz że przysługują mu autorskie prawa majątkowe do wiadomości, zdjęcia filmu lub innego materiału, które nie są ograniczone na rzecz osoby trzeciej lub, że przysługują mu prawa do korzystania z wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału (licencja) obejmujące w szczególności prawo do prezentowania wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału w Internecie oraz w programach telewizyjnych nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV,

b) informacja zawarta w przesłanej wiadomości, zdjęciu, filmie lub innym materiale Użytkownika jest prawdziwa i nie wprowadza nikogo w błąd.

5. Użytkownik oświadcza, iż osoby utrwalone w wiadomościach, zdjęciach, filmach lub innych materiałach zamieszczonych przez Użytkownika w Serwisie, których zgoda jest konieczna do ich publikacji, wyraziły zgodę na publikację swojego wizerunku w szczególności w sieci Internet oraz w programach telewizyjnych nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV.

6. Użytkownik przedstawi odpowiednie dokumenty, potwierdzające stan prawny, o którym mowa w pkt. III pkt.4 a i b Regulaminu na każde żądanie Press POLAND.

7. Użytkownik przesyłając Press POLAND wiadomość, zdjęcie lub film oraz zamieszczając na swoim Koncie wiadomość, zdjęcie, film lub inny materiał, ponosi pełną odpowiedzialność za zawarte w nich treści oraz za ewentualne naruszenie praw osób trzecich.

8. Całkowicie zabronione jest i stanowi naruszenie niniejszego Regulaminu, przesyłanie lub zamieszczanie w Serwisie wiadomości, zdjęć lub filmów oraz wszelkich innych materiałów zawierających treści sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, a w szczególności treści pornograficznych, propagujących piractwo fonograficzne, komputerowe, upowszechniających techniki łamania danych, wirusy oraz wszelkich innych, podobnych w treści i działaniu materiałów.

9. Użytkownik wyraża zgodę na udzielanie przez Press POLAND sublicencji oraz przenoszenie praw i zezwalanie osobom trzecim na korzystanie z przesłanych wiadomości, zdjęć lub filmów oraz zamieszczonych na Koncie Użytkownika wiadomości, zdjęć, filmów lub innych materiałów, w zakresie określonym w niniejszym Regulaminie.

IV. ZASADY DOTYCZĄCE WYŁĄCZANIA KONT UŻYTKOWNIKÓW SERWISU

1. Za pośrednictwem Serwisu Użytkownicy mają możliwość prezentowania w Serwisie wiadomości, zdjęć, filmów oraz innych materiałów, w tym szeregu danych, informacji i innych treści o sobie i od siebie wraz z wizerunkiem osobistym znajdującym się na przekazanych do Serwisu fotografiach.

2. Przeglądanie zasobów Serwisu oraz ich poszczególne usługi, mogą być dostępne dla każdego użytkownika Internetu, przy czym zakres tego dostępu dla osób nie będących Użytkownikami może zostać w każdym czasie i w dowolnym zakresie ograniczany przez Press POLAND bez podawania przyczyn.

3. Press POLAND będzie informował na łamach Serwisu, o każdej zmianie zakresu usług i przyczynach zmian.

4. Niedozwolone jest udostępnianie przez Użytkownika Konta innym osobom, bez wyraźnej zgody Press POLAND.

5. Poprzez zrealizowanie procedury rejestracji w Serwisie skutkującej założeniem Konta, Użytkownik zapewnia i oświadcza, iż:

a) zapoznał się i zaakceptował bez wyjątków treść Regulaminu;

b) wszelkie dane osobowe, wizerunek na fotografiach i inne informacje składające się na Profil przekazuje do Serwisu w sposób dobrowolny oraz wyraża zgodę na upublicznienie Profilu przez Press POLAND, co oznacza, iż dostęp do tych danych będzie miał lub może mieć nieograniczony krąg użytkowników Internetu. Powyższe nie dotyczy następujących danych:

- adres e-mail;

- hasło do Konta;

- kody aktywacyjne lub innego typu poufne dane dostępowe;

- dokładna data urodzin;

- numer telefonu.

6. Press POLAND może zablokować Konto Użytkownika, jeżeli podawane treści, zamieszczane materiały lub informacje będą niedozwolone ze względu na polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, treść Regulaminu oraz dobre obyczaje lub moralność.

7. Użytkownik może w każdej chwili zgłosić prośbę o usunięcie swojego Konta z Serwisu, przesyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Konto Użytkownika zostanie usunięte z Serwisu w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia zgłoszenia.

8. W przypadku stwierdzenia przez Press POLAND, iż Użytkownik narusza postanowienia Regulaminu, Press POLAND może zablokować Konto Użytkownika lub poszczególne usługi Serwisu. Press POLAND odblokuje Konto lub inne zablokowane usługi według własnego uznania, po zrealizowaniu przez Użytkownika działań wskazanych przez Press POLAND jako przyczyna blokady albo po upływie określonego czasu wskazanego przez Press POLAND, jako sankcja za naruszanie Regulaminu, pod warunkiem, że Użytkownik da należytą gwarancję przestrzegania Regulaminu.

9. Konto może zostać usunięte przez Administratora bez jakichkolwiek uprzedzeń, co spowoduje całkowite i bezpowrotne usunięcie Konta z Serwisu, jeżeli Administrator stwierdzi, iż:

a) Użytkownik narusza postanowienia Regulaminu;

b) Użytkownik nie zalogował się ani razu do Serwisu przez okres 12 miesięcy od ostatniego zalogowania;

c) Użytkownik nie zaakceptuje zmian wprowadzanych przez Press POLAND w Regulaminie;

d) Użytkownik w okresie 3 miesięcy od zablokowania Konta lub innych poszczególnych usług Serwisu przez Press POLAND, nie dokona działań niezbędnych do usunięcia przyczyn stanowiących podstawę zablokowania lub ze względu na konkretne okoliczności nie daje gwarancji zachowań zgodnych z Regulaminem;

e) Użytkownik nie odwiesi zawieszonego Konta w okresie dłuższym niż 6 miesięcy od jego zawieszenia;

f) Użytkownik podejmuje działania, które chociaż pośrednio mogą mieć znamiona ingerowania w struktury Serwisu, do których taki Użytkownik nie ma dostępu, bądź też działaniami swymi destabilizuje funkcjonowanie Serwisu, bez względu na sposób i techniki powyższych niedozwolonych działań.

V. PRAWA I OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA

1. Użytkownik zobowiązuje się do wykorzystania witryn www, aplikacji i programów, transmisji i dystrybucji materiałów zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami społecznymi i obyczajowymi, postanowieniami niniejszego Regulaminu oraz zasadami współżycia społecznego, a w szczególności do:

a) nie przesyłania wiadomości, zdjęć lub filmów oraz nie zamieszczania na Koncie wiadomości, zdjęć, filmów lub innych materiałów, zawierających treści o charakterze bezprawnym, w jakikolwiek sposób naruszających prawo, sprzecznych z dobrymi obyczajami, a w szczególności zawierających treści pornograficzne, obrażające uczucia religijne, wzywających do nienawiści rasowej, etnicznej, wyznaniowej, propagujących piractwo fonograficzne, komputerowe, upowszechniających techniki łamania danych, wirusy i inne podobne,

b) działania w sposób nie naruszający praw innych Użytkowników, w tym w szczególności majątkowych i osobistych praw autorskich,

c) nie przesyłania wiadomości, zdjęć lub filmów oraz nie zamieszczania na Koncie wiadomości, zdjęć, filmów lub innych materiałów zawierających treści oraz elementy graficzne o charakterze komercyjnym, reklamowym lub promocyjnym,

d) nie rozsyłania spamu i nie zamówionej informacji handlowej,

e) nie podejmowania działań przesyłania i zamieszczania na Koncie materiałów, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić funkcjonowanie Press POLAND.

2. Przesyłając wiadomość, zdjęcie lub film Użytkownik wyraża zgodę na ich archiwizowanie przez Press POLAND przez czas nieoznaczony.

3. Użytkownicy Press POLAND mają prawo zamieszczać komentarze dotyczące oglądanych treści i materiałów.

4. Press POLAND nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.


VI. PRAWA I OBOWIĄZKI PRESSVIEW


1. Press POLAND nie ponosi odpowiedzialności za:

a) sposób korzystania z Serwisu przez Użytkowników,

b) treści przekazywane i publikowane przez Użytkowników na łamach Konta Serwisu, w granicach zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.

c) autentyczność informacji i danych podawanych przez Użytkowników w Serwisie lub informacji o Użytkownikach udostępnianych innym Użytkownikom.

d) niezamierzone błędy w działaniu aplikacji udostępnianych Użytkownikom w ramach Serwisu oraz za wszelkie wynikłe z tego skutki.

2. Press POLAND zastrzega sobie prawo do:

a) okresowego wyłączania Serwisu bez uprzedniego powiadomienia Użytkowników,

b) uniemożliwienia dostępu do treści i materiałów naruszających prawo, w przypadku uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze tych treści i materiałów, Press POLAND niezwłocznie zawiadomi Użytkownika o zamiarze uniemożliwienia dostępu do takich materiałów i treści,

c) zaprzestania prowadzenia Serwisu, po uprzednim powiadomieniu Użytkowników na stronach internetowych Serwisu.

3. Press POLAND zastrzega, że ma prawo do nieopublikowania nadesłanej lub zamieszczonej na Koncie wiadomości, zdjęcia, filmu lub innego materiału bez konieczności uzasadnienia, jak również prawo do redagowania, przerabiania, skracania nadesłanych materiałów oraz łączenia ich z innymi utworami, jak również dostosowywania nadesłanych materiałów do wymogów portalu internetowego presspl.com (polanddaily.tv), oraz nadawanych on-line przez POLAND DAILY TV programów.

4. Press POLAND zastrzega, że ma prawo do wprowadzenia ograniczenia ilości plików przesyłanych przez Użytkownika.

5. Press POLAND zastrzega sobie prawo do podania ‚Nicku’ Użytkownika w celu identyfikacji autora nadesłanych do Press POLAND materiałów. Press POLAND nie będzie upubliczniać adresu e-mail Użytkownika z wyjątkiem sytuacji przewidzianych przepisami prawa.


VII. Dane Kontaktowe1. Korzystanie z Serwisu wymaga:

a) wypełnienia formularza, w którym należy podać informacje umożliwiające skontaktowanie się z użytkownikiem – adres e-mail oraz pseudonim (Nick), podanie innych informacji zawartych w formularzu przez Użytkownika, jest dobrowolne.

lub

b) wysłania wiadomości e-mail bezpośrednio na adres wskazany w Serwisie zawierającej materiały do wykorzystania przez Press POLAND

Informacje podane w formularzu oraz wiadomościach e-mail są przez Press POLAND wykorzystywane do niezbędnych kontaktów z osobami przesyłającymi wiadomości, filmy, zdjęcia lub inne materiały.

2. Osoba przesyłająca wiadomości, filmy, zdjęcia lub inne materiały oraz zakładająca Konto w Serwisie wyraża zgodę na kontakt drogą elektroniczną ze strony Press POLAND na podany adres e-mail akceptując klauzulę zgody podczas wypełniania formularza.

3. W przypadku przesyłania materiałów bezpośrednio na adres email wskazany w Serwisie w zwrotnej odpowiedzi Użytkownik otrzyma Regulamin, który musi zaakceptować, żeby jego wiadomość, zdjęcie lub film mogła zostać opublikowana przez Press POLAND.


VIII. DANE OSOBOWE UŻYTKOWNIKA


Dane osobowe Użytkowników Serwisu są przetwarzane przez Press POLAND w celach związanych z świadczeniem usług dostępnych w Serwisu, oraz zgodnie z udzieloną w procesie rejestracji zgodą Użytkownika na przetwarzanie jego danych w celach promocyjnych i marketingowych.

Administrator będzie przechowywał dane osobowe w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności zabezpieczy je przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Administrator może zwrócić się do Użytkownika z prośbą o wyrażenie zgody na przetwarzanie innych danych osobowych Użytkownika lub dla innych celów wyraźnie wskazanych przez Administratora. W przypadku, w którym Użytkownik wyrazi zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgoda taka będzie zarejestrowana.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, aczkolwiek niepodanie danych wymienionych w punkcie VII. 1 a) uniemożliwi poprawne założenie Konta w Serwisie.

Użytkownik Serwisu ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania oraz ma prawo wnieść pisemne, umotywowane żądanie zaprzestania przetwarzania danych oraz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania jego danych, w przypadkach wskazanych przez prawo. Wszelką korespondencję dotyczącą przetwarzania danych osobowych należy kierować do Administratora na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


IX. REKLAMACJE


1. Zakłócenia w funkcjonowaniu Serwisu mogą być reklamowane przez Użytkownika poprzez zgłaszanie dysfunkcji mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

2. Zgłoszenia reklamacyjne będą na bieżąco rozpatrywane przez zespół obsługi Serwisu w terminie nie dłuższym niż 14 dni od zgłoszenia reklamacji, jednak Press POLAND zastrzega sobie prawo pozostawienia reklamacji bez odpowiedzi, jeżeli dotyczy ona dysfunkcji wynikających z nieznajomości Regulaminu, niezastosowania się przez Użytkownika do wskazówek udzielanych Użytkownikom na bieżąco na łamach Serwisu lub bezpośrednio przez Press POLAND.

3. Press POLAND zastrzega sobie prawo do ingerencji w strukturę techniczną Konta Użytkownika, w celu zdiagnozowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu usług Serwisu, a także może dokonywać zmian i w każdy inny sposób oddziaływać na stronę techniczną Konta, w celu jego modyfikacji lub przywrócenia prawidłowego działania samego Konta lub Serwisu .


X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE


1. Press POLAND nie ponosi odpowiedzialności za korzystanie przez Użytkownika z Serwisu w sposób sprzeczny z postanowieniami niniejszego Regulaminu.

2. Press POLAND nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez Użytkownika spowodowane zagrożeniami występującymi w sieci Internet, a w szczególności włamaniami do systemu Użytkownika, przejęciami haseł przez osoby trzecie, zainfekowaniem systemu Użytkownika wirusami.

3. Wszelkie uwagi, komentarze i pytania związane z Serwisami prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. Wszelkie informacje o naruszeniach przez Użytkowników postanowień niniejszego Regulaminu proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

5. Kontakt Press POLAND z Użytkownikami Serwisu za pomocą poczty elektronicznej odbywa się z wykorzystaniem adresu pocztowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

6. Wszelka korespondencja z wykorzystaniem innych niż podany powyżej adres pocztowy skierowana do Użytkowników Serwisu nie może być traktowana, jako wysłana przez Press POLAND. Press POLAND nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zdarzenia czy straty, które wynikną lub mogą wyniknąć z tego tytułu dla Użytkownika Serwisu.

XI. ZMIANY REGULAMINU

1. Wszelkie postanowienia Regulaminu mogą być zmieniane przez Administratora. Zmiany będą udostępniane na bieżąco w postaci ujednoliconego tekstu Regulaminu za pośrednictwem Serwisu wraz z informacją o ich dokonaniu.

2. Po ukazaniu się na stronie głównej Serwisu lub w innych miejscach do tego przeznaczonych w Serwisie informacji o zmianach w Regulaminie, Użytkownik powinien niezwłocznie zapoznać się ze zmianami, gdyż korzystanie z Serwisu po takim ogłoszeniu stanowi bezwarunkową akceptację nowej treści Regulaminu przez Użytkownika.

3. W przypadku nie zaakceptowania zmian w Regulaminie, Użytkownik powinien powstrzymać się od korzystania z Serwisu i niezwłocznie powiadomić Administratora o takiej decyzji.

4. Oświadczenie o nie zaakceptowaniu zmian w Regulaminie, pociągnie za sobą usunięcie Konta Użytkownika.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.